piątek, 22 lipca 2011

Jak powstaje ranking - cz. 2

Niejako wywołany do tablicy przez komentarze pod starszym postem, postanowiłem jeszcze raz napisać w jaki sposób powstaje ogólny ranking najlepszych graczy. Przy okazji gratuluję osobom, które zapisują się na listach najlepszych wyników - to wymaga naprawdę dużej wprawy, spostrzegawczości i cierpliwości.

Wracając jednak do rzeczy technicznych - ranking wyliczany jest co tydzień na podstawie aktualnych wyników dla puzzli znajdujących się w "oficjalnym" katalogu. Brana jest pod uwagę aktualna (na moment wyliczania rankingu) pozycja gracza. Za każde pierwsze miejsce przyznawane jest 100 punktów, za drugie - 70, trzecie - 50, czwarte - 40, każde następne o jeden punkt mniej. Po tygodniu ranking jest czyszczony i wyliczany na nowo.

Ta zasada obowiązuje dla wszystkich puzzli niezależnie od poziomu trudności. Dlaczego? Żeby było przejrzyście i sprawiedliwie. Oczywiście, wiem, że puzzle podzielone na 300 części jest trudniej ułożyć niż 40-elementowe. Nie zgadzam się jednak z twierdzeniem, że trudniej jest też dostać się na listę. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że jest łatwiej.

Specyfiką rozgrywki jest to, że konkuruje się z innymi graczami a nie z obrazkiem. Dlatego też, tego czy łatwo dostać się na listę nie wyznacza poziom trudności obrazka, tylko konkurencja innych użytkowników serwisu. Co więcej, na trudne obrazki porywa się mniej osób, więc przy małych obrazkach do pokonania jest zwykle więcej "ułożeń". Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na czele stawki i tak znajdują się najwytrawniejsi gracze, w związku z tym niezależnie od ilości elementów konkurencja jest bardzo duża.

Wysoko cenię zdanie stałych użytkowników oraz zdolności do szybkiego i precyzyjnego układania puzzli, natomiast muszę dbać o to, żeby ranking był sprawiedliwy niezależnie od tego czy dana osoba preferuje puzzle duże czy małe.

Korzystając ze sposobności chciałbym podziękować osobom, które wychwyciły błąd związany z niezapisywaniem pewnych wyników przy okazji układania Kotka. Faktycznie w oprogramowaniu był błąd, który powodował, że w pewnych, bardzo specyficznych warunkach, wynik zbliżony punktowo do najelepszych nie trafiał do tabeli. Nie było to częste zdarzenie, natomiast błąd został poprawiony. Dziękuję.

5 komentarzy:

 1. Chciałbym też przypomnieć, że w każdej sytuacji można korzystać z formularza kontaktowego na stronie. Niestety informacje zawarte w komentarzach do puzzli nie zawsze muszą do mnie trafić...

  A z okazji piątku, osobom posiadającym konto na Facebooku polecam "zaprzyjaźnioną" grę zręcznościową Glass Breaker - http://apps.facebook.com/glassbreaker/

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. raczej to mnie nie dotyczy ...układanie po 10 x lub całej listy----do punktacji w tym wypadku jest chyba brany pierwszy wynik,a nie suma za pierwsze,drugie itd miejsce? :))pozdrawiam

  ps. zresztą...co mi tam

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy możliwe jest wprowadzenie takiej 'rzeczy', aby dana osoba, miała przy danych puzzlach tylko swój najlepszy wynik? Przykładowo: użytkownik 'abc' składa puzzle '123' i uzyskał w nich wynik 1,2,4,6,7,8,10,12,16,19. Wtedy patrząc na listę najlepszych wyników widać, że użytkownik ten na 20 najlepszych wyników uzyskał aż 10, przez co innym puzzlomaniakom jest się naprawdę trudniej dostać na listę najlepszych. Tak by mieli możliwość dostania się na jedno z pozostałych 19 miejsc a nie tylko 10. Czy można coś takiego wymyślić?
  Pozdrawiam
  mike

  OdpowiedzUsuń
 4. A jaka jest różnica między tym, że jedna osoba uzyskała ten wynik, a uzyskałoby go 10 osób? Równie trudno byłoby dostać się na listę. Poza tym taka zmiana mogłaby spowodować, że ktoś straci połowę punktów w ogólnym rankingu. Czy słusznie?

  Mogę natomiast zaproponować inną zmianę - rozszerzenie listy najlepszych wyników do 30 pozycji. Nie w tej chwili, ale przy rozbudowie strony będzie to możliwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że ranking jest fajnie zrobiony - jednak występuję jeden problem, gdy dwie osoby mają ten sam wynik i czas, uczciwie byłoby, żeby zajęły miejsce to samo, tymczasem to miejsce jest na zmianę raz jedna osoba jest wyżej, a przy dodaniu kolejnego wyniku druga, zazwyczaj różnica to jeden pkt, jednak problem jest gdy takie wyniki spadają na 30 i 31 miejsce, myślę że to nieuczciwe przy podliczaniu rankingu.

   Jeszcze mam sugestie odnośnie rezultatu końcowego warto, żeby oprócz ilości ruchów wyświetlał się czas, co by ułatwiło ocenę jak dużo brakuje, aby dostac się na listę najlepszych wyników.

   Usuń