sobota, 9 maja 2009

Jak powstaje ranking

Wiele osób ma wątpliwości, skąd się biorą punkty w rankingu najlepszych graczy. Lista ta powstała dla podsumowania wszystkich rankingów dostępnych pod każdym z obrazków - zbiera wszystkie wyniki i wyłania najlepszych z najlepszych graczy.

W jaki sposób to się dzieje? W każdą niedzielę rano przeglądamy po kolei listy wyników przy każdym z obrazków i nadajemy punkty do rankingu ogólnego - za pierwsze miejsce dajemy 100 punktów, za drugie - 70, za kolejne odpowiednio mniej. Stąd się właśnie biorą wyniki punktowe w sali sław. Potem pozostaje jeszcze porównać nowy ranking z tym sprzed tygodnia i w kolumnie "zmiana" zaznaczyć jak zmieniły się przez tydzień notowania danego gracza.

Proste, prawda?

5 komentarzy:

 1. Nie jest to do końca proste, fajnie by było podać punkty za wszystkie miejsca, bo wtedy gracz może sobie mniej więcej obliczać ile będzie miał punktów za dany tydzień. Takie dane powinny być podawane do wiadomości publicznej na stronie żeby była oczywistość a nie domysły. Pozdrawiam, Ola.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się zgodzić z Olą! ;))
  Też często się zastanawiałam, ile to punktów "załapię", jeśli zajęłam np 13 miejsce.
  Najprościej byłoby, aby nasz ulubiony Łukasz wypisał gdzieś, na stronie, taka tabelkę.
  I inny problem, który porusza wiele osób w komentarzach pod puclami: 100 pkt, za I miejsce, za zrobienie pucla np. circa 60 elementowego i tyleż samo za 600 elementowego. Ten drugi zajmuje dużo więcej czasu i wysiłku, niż mały pucelek. "Nagroda" powinna być współmierna do włożonej pracy.
  Ja bym zaproponowała nowy system naliczania punktów do rankingu. Prosty i uwzględniający ten aspekt.
  Jest 20 punktowanych miejsc, więc za pierwsze 20 pkt, ...., a za ostatnie 20te - 1 pkt. Tą liczbę mnożymy przez ilość elementów pucla i ten iloczyn uwzględnia się do rankingu.
  Przykład:
  - Isze miejsce 20 x 600 elementów = 1200 pkt.
  - Isze miejsce 20 x 60 elementów = 120 pkt.
  Co WY na to????
  Pozdrawiam Wasza BI

  OdpowiedzUsuń
 3. W mojej ocenie, niezależnie od trudności dane obrazka, na listę jest się załapać równie trudno, bo konkuruje się z ludźmi. Ułożyć duże puzzle jest oczywiście trudniej, natomiast trudnej jest to zrobić także przeciwnikom.

  Poza tym nie każdy lubi duże puzzle i nie widzę powodu, żeby dyskryminować osoby, które wolą dochodzenie do perfekcji przy małej ilości elementów.

  OdpowiedzUsuń
 4. a jak jest z odejmowaniem pkt,układam za m-c i "wygryzam" tego z 3-ego miejsca?? lista przesuwam się wszystkim od 3-ego w dół ...kika

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się całkowicie z Olą i BI , trzeba radykalnie zmienic system punktacji , inaczej powinny byc punktowane duże puzzle a inaczej mniejsze - wtedy wybór należy do nas.Przejrzysta tabelka - jak najbardziej , pozdrawiam cieplutko-kocica.

  OdpowiedzUsuń