wtorek, 7 sierpnia 2012

Koncert życzeń

Tegoroczne lato to okres intensywnego rozwoju naszego serwisu. Owocem tego jest, między innymi, nowa szata graficzna, do której już zapewne zdążyliście się przyzwyczaić. To jednak nie koniec intensywnej pracy dla nas - wkrótce kolejne zmiany.

Jesteśmy w trakcie tworzenia nowego oprogramowania obsługującego najważniejszą część serwisu, czyli okienko do układania puzzli. Zmieniamy zupełnie technologię, tak aby układanie obrazków było możliwe bez potrzeby instalacji wtyczki obsługującej Javę. Napisanie tzw. silnika gry od początku pozwili także na wprowadzenie nowych funkcji.

Oczywiście zmiany są dla Was, drodzy użytkownicy iPuzzli. Dlatego przy okazji prac chcielibyśmy poznać Wasze życzenia. Jakie zmiany w mechaniźmie układania sprawiłyby, że grałoby się lepiej? Co Was w tej chwili denerwuje? Co byście zmienili lub poprawili? Jakie nowe funkcje uatrakcyjniłyby grę?

Oczywiście nie możemy obiecać, że wszystkie zmiany zostaną wprowadzone, a tym bardziej, że zostanie to zrobione w pierwszym etapie. W pierwszej kolejności chcielibyśmy przejść na nową technologię bez dużych zmian w funkcjonowaniu serwisu. Znając jednak Wasze preferencje, będziemy mogli tworzyć program, który później łatwiej da się rozbudować w odpowiednim kierunku.

My pomysłów na nowe funkcje mamy masę. Mamy nadzieję, że częściowo pokryją się z Waszymi oczekiwaniami, a częściowo pozytywnie Was zaskoczą. Jednego możecie być pewni - nie będzie nudno.

Z niecierpliwością czekamy na Wasze komentarze pod tym postem lub wysłane przez formularz kontaktowy na naszej stronie.

25 komentarzy:

 1. zdjęcia są zbyt małe, szczególnie przy dużej ilości części, lub niewielkich zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę o kontakt przez formularz kontaktowy z podaniem o które puzzle chodzi i rozdzielczości monitora.

  Nie ma to związku ściśle z "silnikiem" puzzli, natomiast temat jest istotny także dla nas.

  Być może chodzi o puzzle dodawane przez Użytkowników. Przede wszystkim jakość i ilość szczegółów zdjęcia zależy od tego w jakie było źródłowe zdjęcie. Podział puzzli zależy od osoby dodającej. Może warto poprosić (np. w komentarzu do obrazka) o dzielnie zdjęcia na mniejszą ilość części. Szczególnie trzeba uważać dzieląc zdjęcie pionowe, bo z racji orientacji monitora, ma ono mniejszą powierzchnię.

  Sama wielkość okienka z puzzlami jest zaś taka, żeby zmieściła się na ekranie o rozdzielczości 1024x768 lub zbliżonej (większoć Internautów taką jeszcze posiada).

  Trochę inaczej wygląda sprawa puzzli z "oficjalnego" katalogu. Tutaj mamy większy wpływ na jakość zdjęcia i dopasowanie do różnych ekranów. Bardzo nam zależy na tym, żeby dodawane zdjęcia były wyraźne, ostre i w odpowiedniej jakośći. Mam nadzieję, że nam się to udaje.

  OdpowiedzUsuń
 3. po zakończeniu układania nie widać którą się zajmuje lokatę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak rozumiem, chodzi o to, że przed poprzednimi zmianami, po zakończeniu układania puzzli pokazywała się lista najlepszych graczy. Teraz natomiast w okienku z puzzlami pokazuje się wynik i pole do komentarza. Lista najlepszych wyników jest natomiast dostępna od razu po zamknięciu okienka z puzzlami (nie trzeba odświeżać strony). Jeżeli udało się załapać na listę, to od razu to widać.

   Usuń
 4. CHCIALABYM SAMA DECYDOWAC O STOPNIU TRUDNOSCI UKLADANIA DANEGO OBRAZKA TO ZNACZY WYBIERAC NA ILE CZESCI MA BYC POCIETY,SERDECZNIE POZDRAWIAM.IRENA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A stopień miałby być większy czy mniejszy?

   Na wstępie wytłumaczę dlaczego obrazek ma określony poziom trudności, co może rozjaśni nieco sytuację.

   Tworząc iPuzzle trzeba było podjąć decyzję - czy odwzorowywać maksymalnie proces układania tradycyjnych puzzli (wybierając kształt do nich zbliżony - z wcięciami) czy też postawić na prostokąty i ich zamianę miejscami. Została wybrana druga opcja - ze względu na to, że takie puzzle są dużo bardziej "grywalne" (oczywiście każdy może mieć inne zdanie). Konsekwencją tego jest, że dwa jednolite puzzle o tym samym kolorze są nierozróżnialne (bo nie mają "wypustek"). W związku z tym przy cięciu obrazka bardzo dokładnie analizujemy jego zawartość, żeby puzzle były możliwe do ułożenia.

   Ponieważ bardzo trudno jest o fotografie, które daje się dzielić na bardzo wiele elementów, więc zwykle staramy się wybierać maksymalny możliwy (i sensowny) poziom dla danego obrazka. W związku z tym dzielenie większości z oficjalnych obrazków na większą ilość części nie miałoby sensu - mogłoby powodować frustrację przy układaniu.

   Zawsze natomiast można dowolnie zadecydować o podziale własnego obrazka. Każdy może dodać własne zdjęcie i podzielić je na tak wiele części jak chce. Proponuję spróbować, bo narzędzie do cięcia obrazka pozwoli lepiej zrozumieć problem z cięciem obrazka. Bez niego ciężko byłoby zdecydować czy np. podział 15x10 pozwala na komfortowe układanie, czy nie.

   Drugą sprawą są listy najlepszych wyników. Są one możliwe do utrzymania właśnie dlatego, że obrazek ma z góry określony poziom trudności.

   Pomysł jest jednak na tyle ciekawy, że zanotowałem go do dalszych przemyśleń. Być może w przyszłości znajdzie się jakiś sensowny mechanizm do różnicowania poziomu trudności dla jednego obrazka lub np. dowolnego wyboru z założeniem, że wynik nie będzie się liczył do rankingu.

   Usuń
  2. byłoby super gdyby obecnie najtrudniejsze puzzle były dostępne też w łatwiejszej formie.

   Usuń
  3. I odwrotnie również ;))

   Usuń
 5. Po ułożeniu puzzli dodaję swój komentarz. Bywa tak, że po wysłaniu komentarza chciałabym jeszcze dopisać jedno zdanie i okazuje się, że mimo to robię w ciągu jednej minuty wyskakuje mi taki oto napis:

  "Możesz dodać komentarz do godziny po ułożeniu puzzli."

  Jeżeli mogę do godziny po ułożeniu puzzli , to czemu nie może pójść dopisek po minucie? Szkoda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie. Komentarz można dodać raz po każdym ułożeniu puzzli. Pomyślimy nad rozwiązaniem, które pozwoli przez jakiś czas dodać drugi komentarz lub edytować ten, który już jest. Czy więcej osób ma ten sam problem?

   Nie ma to związku z mechanizmami układania puzzli, więc nie zostanie zrealizowane w pierwszym etapie. Zapisuje jednak na liście.

   Usuń
  2. Zmiana zostanie jednak wprowadzona w pierwszym etapie. Będzie możliwość dodania drugiego komentarza.

   Usuń
 6. myślę o stopniu trudności w innych puzlach są dwa.Nam ze słabym wzrokiem byłoby lepiej,gdyby był wybór

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory docierały do nas tylko sygnały, że puzzle powinny być trudniejsze. Oczywiście pomysł wyboru podziału puzzli zostanie bardzo dokładnie przeanalizowany.

   Usuń
 7. Byłoby super gdyby najeżdżając kursorem na miniaturkę pucla, w zakładce katalogu, pokazywało się info: czyj pucel, tytuł i ile na ile kawałków. BI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapisane. Nie w pierwszym etapie, ale do zrobienia.

   Usuń
  2. Już się cieszę ;)))
   I pozdrawiam BI

   Usuń
 8. Przydałaby się możliwość podglądu obrazka. Tylko w niektórych puzzlach da się tak ustawić okienko, żeby widzieć obrazek wzorcowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie w pierwszym etapie.

   W tej chwili trwają intensywne prace, aby udostępnić nowy silnik do testów - na razie na próbę na jednym z obrazków.

   Usuń
  2. A na którym???
   BI

   Usuń
  3. Na którymś nowym. Jak będzie gotowe, na pewno pojawi się informacja na blogu.

   Usuń
 9. Bardzo pomogłoby mi w wyborze obiektu układania, gdyby po najechaniu kursorem na obrazek w katalogu ukazała się ramka z informacją: tytuł, autor, trudność. A tak w ogóle to IPUZZLE to wspaniała rozrywka i serdecznie gratuluję i bardzo dziękuję,że jesteście. BaJo

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro można sobie czegoś życzyć, to mam jeszcze coś ;((
  Gdyby tak powstała zakładka, w "Najlepsze wyniki", każdego gracza, która szczegółowo pokazuje,że taki a taki gracz, zdobył taka a taką lokatę (i ilość pkt.), w takim i takim puclu - tytuł, gdzie on jest w katalogu i/lub może miniaturka, i ewentualną zmianę jego lokaty w tym puclu. Jak dotychczas, punkty ludzi są "abstrakcyjne", a tak każdy mógłby to "dotknąć".
  No ja, jak zwykle, jeszcze o punktacji. Jeżeli tak samo trudno jest osiągnąć dowolną lokatę w danym puclu, to dlaczego przyznawane punkty nie maleją liniowo? 100, 95, 90 ....i 5 za 20te miejsce. A teraz, znowu jeszcze raz, o szansie zdobycia punktowanego miejsca w "małokawałkowym" i "dużokawałkowym" puclu. Mały robi się szybko, 5-10 minut, duży - nawet kilka godzin. Tak więc w ciągu tych kilku godzin, jak ktoś ma taki kaprys, może próbować kilkadziesiąt razy dostać się na pudło, a więc jego szanse rosną. Nie związanie ilości otrzymywanych punktów z wielkością pucla, premiuje małe pucelki. No cóż, ponieważ jest, moim zdaniem i druga strona medalu, tłumacząca dlaczego tak jest. Sorki Łukasz, ale Tobie zależy na ilości wejść ludzi na stronę, bo im więcej nas wejdzie, tym większą dostajesz kasę z reklam. Mimo to postuluję dopasowanie punktów do wielkości pucla. Czyli 100 pkt x ilość kawałków pucla za pierwsze miejsce, 95pkt. x ilość kawałków za drugie miejsce itp.
  Pozdrawiam BI

  OdpowiedzUsuń
 11. Z zakładką jest dobry pomysł. Pomyślę nad możliwościami realizacji.

  Z punktacją - jak w życiu - pierwsze trzy miejsca są bardzo cenne i szczególnie punktowane, przy pozostałych jest mniej punktów i mniejsza różnica między nimi. Między 5. a 7. nie ma wielkiej różnicy, ale każde miejsce na liście jest punktowane. Przy zaproponowanym systemie między 29. a 30. miejscem byłoby 100% różnicy w ilości uzyskanych punktów (5 kontra 10), a 29 miejsce nie jest 2 razy trudniejsze do osiągnięcia niż 30.

  Niespecjalnie widzę związek między punktacją a ilością odwiedzin, natomiast nie zgadzam się, że obecna punktacja promuje osoby układające małe puzzle. Równie trudno dostać się na listę przy małych puzzlach, jak i przy dużych. Małe puzzle łatwiej ułożyć więcej razy, ale też większa jest konkurencja - więcej osób je układa, więcej kończy i więcej układa wielokrotnie. Rozumiem, dlaczego osoba, która woli układać duże puzzle, proponuje, żeby ich ułożenie było bardziej premiowane, natomiast moim zadaniem jest, aby punktacja była sprawiedliwa i nie wyróżniała nikogo.

  OdpowiedzUsuń
 12. z lekkim opóźnieniem, to piszę, ale dopiero kilka dni temu odkryłam tę stronkę... mam takie pytanko - czy byłaby możliwość posegregowania puzzli w zależności od stopnia trudności? chcąc np. układać same małe puzzle czy też duże muszę za każdym razem w każdy obrazek klikać, żeby zobaczyć stopień trudności... jest to troszkę irytujące... żeby nie powiedzieć bardzo :) ogólnie stronka jak dla mnie jest rewelacyjna :) jest tylko jeden minus - niestety mało śpię, bo w każdej wolnej chwili układam puzzle :)))) pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów i rozwoju!!!!
  aha, tak na marginesie - też nie widzę związku tudzież zależności między punktacją a ilością odwiedzin :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na głównej stronie naszego serwisu, w tekście, jest odnośnik do katalogu puzzli wg stopnia trudności - http://www.ipuzzle.pl/kat.php?wg=poziom
   Życzę sukcesów w układaniu i wiele radości :-)

   Usuń