sobota, 6 czerwca 2009

Gdy nie widać całego obrazka

Od czasu do czasu docierają do nas sygnały, że puzzle ciężko układać, bo nie widać całego obrazka. Może wydać się to nieco dziwne, ale wszystko jest w porządku. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem problemu jest ustawiona zbyt niska rozdzielczość ekranu w systemie.

Co określa rozdzielczość ekranu? To ile punktów (pikseli) znajduje się na ekranie. Przykładowo gdy ustawimy rozdzielczość 1280x1024 to łatwo się domyślić, ekran będzie się składał z przeszło miliona maleńkich punkcików, tworzących obraz, który widzimy. Jak się nad tym zastanowić bardziej, to zdjęcie o rozmiarze 900 na 600 pikseli zmieści się na takim ekranie, a na ekranie o ustawionej rozdzielczości 800x600 pikseli - już nie.

Nasze puzzle przygotowujemy z założeniem, że obecnie każdy współczesny komputer obsługuje przynajmniej rozdzielczość 1024x768 pikseli. Tak naprawdę większość komputerów i monitorów potrafiła ją wyświetlać już lata temu.

Jeżeli więc nie widzisz wszystkich kawałków puzzli na ekranie, sprawdź w pierwszej kolejności rozdzielczość swojego ekranu. Jeżeli nie uda Ci się ustawić parametrów lepszych niż 800 na 600 pikseli, to prawdopodobnie coś jest nie tak z Twoim systemem.

Oczywiście w przypadku 99% procent komputerów nic nie trzeba ustawiać ani sprawdzać, można po prostu układać puzzle.

2 komentarze:

  1. Mysle , ze tu chodzi o to ze nie widac oryginalnego malego obrazka chocby z boku, zeby mozna bylo na niego patrzec i ukladac puzzle

    OdpowiedzUsuń